Co nam dzisiaj wolno – ograniczenia w życiu prywatnym.
Szanowni Państwo
Wprowadzane przez Rząd restrykcje związane z COVID-19 zmieniają się w zasadzie z tygodnia na tydzień, co sprawia że trudno za tymi zmianami nadążyć (w szczególności w świetle ciągle napływających doniesień medialnych). Przygotowaliśmy zatem dla Was podsumowanie najważniejszych ograniczeń, które obowiązują w Polsce NA DZIEŃ DZISIEJSZY (13.05.2020) oraz zestawienie przygotowanych przez Rząd planów w zakresie wycofywania poszczególnych obostrzeń.
Mając na uwadze ogrom informacji jakie chcielibyśmy Państwu przekazać, postanowiliśmy podzielić owe fakty na trzy grupy. Dziś zaprezentujemy Państwu wszelkie informacje o ostatnich zmianach w zakresie OGRANICZEŃ ŻYCIA PRYWATNEGO wszystkich obywateli, w następnym poście przedstawimy państwu zmiany w zakresie obostrzeń z perspektywy podmiotów gospodarczych, a trzecia publikacja będzie stanowiła przypomnienie i podsumowanie najważniejszych obostrzeń nadal obowiązujących na dzień dzisiejszy.
Zatem zacznijmy może od tego, że aktualnie obowiązującym aktem prawnym regulującym nakazy i zakazy związane ze stanem epidemii w kraju jest rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienie określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Akt ten zastąpił uprzednie rozporządzenie z dnia 19 kwietnia 2020 r.
Zgodnie z „harmonogramem” przedstawionym przez Rząd obecnie znajdujemy się na drugim etapie (z czterech) znoszenia obostrzeń związanych ze stanem epidemii.
Rozporządzeniem z 2 maja 2020 r. dokonano przede wszystkim zmian w zakresie funkcjonowania:
a) centrów handlowych – umożliwiono otwarcie obiektów wielkopowierzchniowych. Obowiązuje nas ograniczenie liczby osób przebywających w sklepie ( 1 osoba na 15m2), a nadal pozostają zamknięte biura podróży, kluby fitness, przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw), czy też miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (czyli restauracje, ich „wnętrza”).
b) hoteli – będziemy mogli skorzystać z usług noclegowych, lecz hotelowe restauracje i miejsca rekreacyjne ( np.baseny) pozostaną nadal zamknięte. Jeżeli hotel udostępni taką możliwość to będziemy mogli zamówić posiłek bezpośrednio do pokoju.
c) sklepów budowlanych – wielkopowierzchniowe sklepy budowlane mogą być otwarte w weekendy.
d) bibliotek i muzeów – uchylono zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą.
O konkretnym terminie otwarcia decydować będzie natomiast organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.
e) ośrodków rehabilitacji – umożliwiono korzystanie z rehabilitacji leczniczej.
f) żłobków i przedszkoli – umożliwiono otwarcie żłobków i przedszkoli przy czym dokładny termin otwarcia i sposób funkcjonowania danej placówki zależy od organu ją prowadzącego (przykładowo może być ograniczona liczebność grupy). Placówki muszą również spełnić wytyczne BHP i Głównego Inspektora Sanitarnego.). Niektóre gminy przedłużają jednak terminy, brak tutaj spójnej ogólnokrajowej synchronizacji.
Jak wspomniano wcześniej należy uznać, iż znajdujemy się w drugim etapie rządowego planu znoszenia obostrzeń. Rząd zapowiedział dziś w mediach III etap, który odbędzie się jednak 18 maja – najpierw będzie można pójść do fryzjera i restauracji. Następnym krokiem będzie odmrażanie placówek oświaty. Czekamy na doprecyzowanie wytycznych na rządowych stronach (www.gov.pl/web/koronawirus) oraz na publikację nowego rozporządzenia.